טיולי סתיו

בעקבות פריחת החלמוניות בסתיו

אל עמק החולה

יישובים שהיו ואינן, גם אלו שצלחו, ועוד אלפי עגורים מהסתו ועד האביב.

"משמר הירדן הישנה" שישבה על הקרקע כמושבה וותיקה ונאה יותר מ-60 שנה ובארועי תש"ח נכבשה ע"י הסורים, תושביה נלקחו לשבי הסורי ושוחררו אחרי יותר משנה. למה אנחנו לא מכירים את הסיפור על בוריו? איך זה קרה שלא הגיעו כוחות לעזור ולחזק את המתיישבים המעטים שנותרו מול הכוח הסורי? למה לא חזרו המתישבים לביתם ואדמתם? למה עדיין יש כעס בליבות צאצאי המתיישבים שנאלצו לנטוש ולא חזרו? על כל השאלות הללו ננסה לענות…

ב"דרדרה" נכיר חניון קק"ל מקסים בו משולבים סיפורי התיישבות מרתקים של חולתה, גדות, קבוץ אייל ועוד.

מים זורמים, עצי אקליפטוס ותאנה, מלחמות 48, 67, ועוד.

ביקור ב"מזח חולתה" שממוקם היום בין מטעי הפרי ולפני 50 שנה היה על שפת האגם. עובר שחזור ושימור נאה.  נספר על קבוץ בן 85 שנה שהוקם כ"כפר הדייג העברי הראשון" ונעלם לו האגם…

 ביקור באגמון מרקט – מתחם חנויות ודוכנים יפה בעמק החולה. 

סיור אחה"צ באגמון החולה או בשמורת החולה.

בימים אלו אלפים של עגורים, שקנאים, ברווזים ורבים אחרים באגמון החולה, בשמורת החולה ובעמק החולה בכלל, נציע לכם סיור מרתק בעקבות אלפי הציפורים הנודדות, לאתרי האכילה, הלינה והבילוי שלהן ונספר את סיפור האגם והביצה. חגיגה של ממש לראות את המראות, לשמוע את הקולות ולחזות ביופי הזה כשהשמים מעלינו עמוסים בפעילות של שקנאים, עגורים, ברווזים, דורסים ועופות אחרים, בעיקר לפני שקיעה כשכולם עפים ממהרים לאתרי הכינוס לקראת לילה.

באגמון החולה אפשר לעשות זאת ברגל, באוטובוס, באופניים, ברכב חשמלי או בעגלת המסתור.

בשמורת החולה נחזה במיצג אורקולי מרהיב על נדידת הציפורים ועל עמק החולה, גם נצא לסייר ברגל בשבילי השמורה .

במישור חוף הכרמל : פיניקים, צלבנים, נפוליאון, הברון רוטשילד, מי לא היה פה?

בעתלית נספר סיפור לא מוכר על מושבה שהוקמה ע"י הברון רוטשילד ואיכריה הראשונים התיישבו ברחוב ששמו עד היום "רחוב המייסדים", עוד ניתן לזהות את החצרות וחומות האבן ולספר על ימים ראשונים,

כן גם כאן היו איכרים ופקידים וויכוחים על עבודה ערבית/יהודית, על שמירה ועל חינוך הילדים, כמו בכל מושבות הברון . סיפור מרתק לא פחות זה סיפורו של מפעל המלח שהוקם עם חזון ציוני והעסיק פועלים חלוצים וכך אט אט התפתחה לה המושבה הצנועה והיום שכונות חדשות מקיפות אותה והיא מתפתחת בקצב אדיר.

 נטייל כשעה במסלול חביב בשמורת קרתא ונבחין בשרידי הצלבנים גם שם, צמחיית החוף על רקע הים ונצפה אל מצודת עתלית המרשימה, בית הקברות הצלבני, חוף הים הקסום , בריכות המלח ובהן אף פלמינגו אם הגענו בעונה המתאימה והתמזל מזלנו.

על "שביל הרכס" המחודש נגלה שרידים מרתקים לנוכחות הצלבנית באזור ונהלך בו לפי הכוח והענין,

בגן לאומי תל דור החדש, נלך בשבילים החדשים והנאים, נתפעל מנופי רכס הכורכר שלמרגלותיו מרחבי הים התיכון, נכיר את הממצאים הארכיאולוגיים מאז התק' הכנענית ועד לתק' הבריטית, נהנה משילוט חדש ונאה שמחייה את מה שהתרחש פה לפני מאות/אלפי שנה. נתפעל מהנוף המרהיב הנשקף מהתל אל מפרצי דור/ טנטורה והבונים .

ו/או נבקר במוזיאון המזגגה בו מוצגים ממצאים עשירים של דור הקדומה, גם כאלו שנתגלו בחפירות ימיות וכמובן נשמע על חזונו של הברון רוטשילד להקים מפעל זכוכית לטובת תעשיית היין באזור .

ו/או במוזיאון חדש ומרגש על חנה סנש בקבוץ שדות ים. נאה וראוי בלב קבוץ יפיפה על שפת הים, אפשר לשלב הליכה על החוף וארוחת צהריים טובה בחדר האוכל הקיבוצי.

נופים, צדיקים ומקובלים בגליל העליון

אל צפת עיר המקובלים והאמנים ואל יערות בירייה הקסומים.

צפת – נסייר בסמטאותיה העתיקות של עיר הקודש, עיר המקובלים, נספר על בתים ואנשים ,נבקר בבתי הכנסת העתיקים של העיר ונספוג מן האווירה הקסומה שלה.

ניפגש עם צייר עפ"י הקבלה, עם גבינה צפתית , ספינצ' צפתי מתוק או יין מקודש למהדרין. גם עם נגינתו של כליזמר בסמטאות, נטעם מהגבינה הצפתית המשובחת, נבקר בגלריות הנאות ונגלה שמשהו טוב קורה בעיר העתיקה .

נלך ברגל לתצפית הר יבנית, תצפית נהדרת על עמק החולה והגולן, גם קברי צדיקים שם.

נמשיך דרך חורשת ארזים מטופחת ,אל המעיינות שבדרך – עין גוזי ועין נבוריא, ונסיים בשרידיו החבויים של בית כנסת קדום מלפני כ-1500 שנה של הכפר היהודי נבוריא – כ-2 ש"ע הליכה.

לקינוח נבקר ביקב רימון – לשמוע ולטעום יין רימונים אשר משפחה מקומית מייצרת בהצלחה.

הר מירון, ואדי ראש פינה, גוש חלב – חלמוניות

במסלול הטבעתי של הר המירון תמיד נעים ונחמד לטייל, תצפיות נוף מרהיבות וחורש צפוף ועשיר, בעונת הסתיו מצטרפות לחגיגה החלמוניות, הסתווניות, גם הכרכומים והמראות נפלאים.  בואדי ראש פינה נפגוש את החלמוניות במסלול היורד מהר כנען ,על הדרך הישנה שהובילה מצפת למושבה. בדרך נעבור ליד מעיינות מפכים ומים זורמים, צמחיית נחלים , גם כרמי זיתים ושקדים.

בנחל גוש חלב נהלך לאורך ערוץ הנחל ונפגוש חלמוניות על המדרון שממול וגם בית כנסת קדום ששרידיו כאן מהימים בהם ישבו כאן יהודים, לפני כ-1500 שנה. 

נשלב סיור בכפר הגלילי והנאה גוש חלב ונבקר ביקב מקומי שבעליו יספר על היין/ הבירה/ הגראפ והערק שהוא מייצר וגם על השפה הארמית שהחלו לשמר בכפר. אם נרצה גם ננגב חומוס עם פיתה במסעדה מקומית טובה.