טיולי נושא ותוכן

טיולי נושא ותוכן

אל "העמק"- מחוזות ילדותו וסיפוריו של מאיר שלו (...גם שלי)

הטיול ייסוב בעמק יזרעאל בין נהלל ואלוני אבא. 

אלו הן התחנות בהן נכיר ונספר מחוויותיו הספרותיות של מאיר שלו ובכלל:

באלוני אבא נשוטט בין בתיו ושרידיו של הכפר וולדהיים שנותרו עדיין למזכרת מימי הטמפלרים. זה הכפר עליו מספר מאיר שלו בספריו ואנחנו נלך בעקבותיו ונחפש את סימני הדרך שעוד נותרו כאן למזכרת.

בנהלל- המושב הראשון שהוקם בארץ. נקריא קטעים מספריו של מאיר שלו ונתרגש יחד למשמע הזיכרונות והחוויות שלו מהמושב בו אמו נולדה והנחילה לו את האהבה לכפר, לשדה ולחופש.

נעלה לתל שימרון, לבית הקברות ונקריא על הסבתא ושואב האבק וכמובן נספר על משה דיין בכור ילדי המושב, על אילן רמון ובנו, על הרב זכריה היקר ואשתו, על חנה מייזל אשת החזון והמעשה שעל ברכי תורתה גדלו המושבניקיות הראשונות ועוד ועוד.

נקנח במפגש מוזיקלי מרגש בבית של זוג מוזיקאים בתימרת עם שירי העמק ונוף נהדר מהמרפסת.

ו/ או עם בדואית בזרזיר – שמספרת באופן רהוט ומרגש על הבדואית בכלל ועל עצמה בפרט, גם מכינה אוכל ביתי מצוין.

בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל

אלו שתי אוכלוסיות שהגיעו לא"י באותם ימים, מאותה סביבה ועם תרבות קרובה :

נצא בעקבות סיפורם המיוחד והלא מוכר של הגרים הרוסיים שכבר ברוסיה של המאה ה-19 בחרו בגורל לא קל של "שומרי שבת"- סובוטניקים, התגיירו ובאו לארץ ישראל כדי להגשים חלום . רבים מהם הצטרפו למושבות הגליל והיו לחלק בלתי נפרד מהנוף הגלילי , הביאו עמם ידע חקלאי, כלי עבודה, יוזמה, חריצות וסבלנות רבה. היוו דוגמה להסתפקות במועט, לאחיזה בקרקע למרות הקשיים ובלי תלונות ודרישות .

נדבר על האנשים שליוו אותם ואהדו אותם וגם על אלו שהתייחסו בחשדנות , נקריא קטעי ספרות בהם דמותם הססגונית מופיעה , נלך בעקבותיהם מחוות סג'רה בה הם נתקבלו כפועלים , נמשיך אל המושבות בהן קיבלו איכרות והקימו ביתם , בסג'רה (אילניה) נשוטט בין בתי הראשונים , נלך אל המעיין ונפגוש צאצאית שתספר על משפחתה וגם על מסע שורשים שעשו לאחרונה , נסייר גם בבית גן-יבנאל גם כאן היוו הגרים את הגרעין הקשה של ההתיישבות.

את הצ'רקסים נפגוש בכפר קמא, נבקר בחצר המורשת הנאה, במוזיאון, נסייר בגרעין הכפר, נשמע הרצאה על התרבות, על השפה, על ההיסטוריה של העדה הלא באמת מוכרת שחיה בינינו.

אל עמק החולה- יישובים שהיו ואינן, גם אלו שצלחו, ועוד אלפי עגורים מהסתו ועד האביב .

"משמר הירדן הישנה "שישבה על הקרקע כמושבה וותיקה ונאה יותר מ-60 שנה ובארועי תש"ח נכבשה ע"י הסורים, תושביה נלקחו לשבי הסורי ושוחררו אחרי יותר משנה. למה אנחנו לא מכירים את הסיפור על בוריו? איך זה קרה שלא הגיעו כוחות לעזור ולחזק את המתיישבים המעטים שנותרו מול הכוח הסורי? למה לא חזרו המתישבים לביתם ואדמתם? למה עדיין יש כעס בליבות צאצאי המתיישבים שנאלצו לנטוש ולא חזרו? על כל השאלות הללו ננסה לענות

ב"דרדרה" נכיר חניון קק"ל מקסים בו משולבים סיפורי התיישבות מרתקים של חולתה, גדות, קבוץ אייל ועוד.

מים זורמים, עצי אקליפטוס ותאנה, מלחמות 48, 67, ועוד.

 

ביקור ב"מזח חולתה" שממוקם היום בין מטעי הפרי ולפני 50 שנה היה על שפת האגם. עובר שחזור ושימור נאה.  נספר על קבוץ בן 85 שנה שהוקם כ"כפר הדייג העברי הראשון" ונעלם לו האגם

 ביקור באגמון מרקט –  מתחם חנויות ודוכנים יפה בעמק החולה

סיור אחה"צ באגמון החולה או בשמורת החולה.

בימים אלו אלפים של עגורים, שקנאים, ברווזים ורבים אחרים באגמון החולה, בשמורת החולה ובעמק החולה בכלל, נציע לכם סיור מרתק בעקבות אלפי הציפורים הנודדות, לאתרי האכילה, הלינה והבילוי שלהן ונספר את סיפור האגם והביצה. חגיגה של ממש לראות את המראות, לשמוע את הקולות ולחזות ביופי הזה כשהשמים מעלינו עמוסים בפעילות של שקנאים, עגורים, ברווזים, דורסים ועופות אחרים, בעיקר לפני שקיעה כשכולם עפים ממהרים לאתרי הכינוס לקראת לילה.

באגמון החולה אפשר לעשות זאת ברגל, באוטובוס, באופניים, ברכב חשמלי או בעגלת המסתור.

בשמורת החולה נחזה במיצג אורקולי מרהיב על נדידת הציפורים ועל עמק החולה, גם נצא לסייר ברגל בשבילי השמורה .

אמנות וקולינריה אצל הדרוזים בגולן

נסייר רגלית בכפר מג'דל שמס, הכפר הדרוזי המודרני ביותר שלאחרונה צצים בו פאבים, מסעדות, בתי מלון וגלריות: "פאריס של הגולן". נסייר בין סמטאות גרעין הכפר הישן, מאגר המים שעדיין מספק מים מהמעיין שמעבר לגבול, החלווה-בית התפילה הדרוזי, ככרות ופסלים סימבוליים .

ניפגש עם האמן-פסל שהיה הראשון שהציג עבודותיו ברחבי הכפר וגידל דור של אמנים צעירים, מרצה במכללת תל חי. ילווה אותנו ברחובות הכפר ויספר על פסליו המרשימים שבכיכרות , ובסדנא שלו שבין עצי המטע. נכיר גם את אשתו שעוסקת באמנות כקרמיקאית משובחת ובתו המוזיקאית.

ניפגש עם אישה דרוזית מרשימה שתספר על עצמה ועל עיסוקה כבשלנית מעולה ויזמית בתחום התיירות , גם טעימות או ארוחה מעולה אצלה בבית.

נציץ אל טחנת קמח חדישה שפועלת עדיין בכפר לרווחת התושבים שמעדיפים לטחון במקום.

נכיר את זה שמכין את הכנאפה הטובה במזרח התיכון, נשמע על יצירתו וכמובן גם נטעם.

ועוד ועוד הפתעות בתוככי הכפר הדרוזי שמתעורר לאחרונה אל העולם התיירותי ובכלל.

כמובן שאפשר לשלב טיול רגלי במסלול טבע נפלא גולני.

פסיפס אנושי בגליל המערבי

סיור בשבי ציון, ישוב של חומה ומגדל שהראשונים הגיעו אליו כקהילה אחת יחד מגרמניה התיישבו על חוף הים וטיפחו ישוב לתפארת , גם ביכנ"ס מיוחד, כנסיה ביזנטית ואנדרטת אסון השייטת .

סיור בכפר תרשיחא, כפר של נוצרים ומוסלמים , עם סיפור מקומי על סופים, כנסייה , מסגד וסמטאות קסומות של בעלי מלאכה שאומנותם הולכת ונעלמת , גם גידול הטבק עוד אפשר לראות בכפר. ביקור בכפר הבדואי ערב אל ערמשה, על גבול הצפון שקשר מיוחד לו עם המדינה מימי הקמתה.

תצפית מרהיבה אל הגליל הלבנוני וסיפור המקום מפי איש מרתק מהכפר.

סיור בכפרים הדרוזיים ג'ת-ינוח, בגרעין הכפר העתיק, עם בית בד עתיק וחדש, עם סמטאות נאות, עם מקום מקודש להם :מערה, קבר ועץ אלון עתיק ומבורך.

לגיוון: מפגש עם כרמלה התימניה מעמקה, עם שרה הבוכרית מכפר ורדים, עם הכורדית שולה בשתולה, ביקור בבית שכולו מצויר בשלומי, כפר המחול בגעתון ועוד ועוד.

מטולה - מושבה צפונית ותיקה וסביבותיה

נתחיל את סיורנו זה בתצפית נהדרת ממצפה דדו אל עבר הרי לבנון, מרג' עיון ואפילו את הבופור נוכל לראות, גם מבט אל עבר עמק החולה והרי הגולן והחרמון.

נשוטט ברחוב הראשונים ונספר על אנשים ובתים, על אירועים שמחים ועצובים, על החיים בקצה האצבע כבר יותר מ-120 שנה. בתי הפקידות, בית האיכר, בית הכנסת, בית העם, בריכת המים, בית הבאוהאוס של לישנסקי שמשמש כמסעדה, גלריות,מלונות, פנסיונים ובתי אירוח ותיקים וחדשים אשר כל אחד סיפור מאחוריו כמו בית שלום של משפ' פיין, מלון ארזים של משפ' בלסקי, מלון המבריא של משפ' גולדברג ועוד.

נמשיך ונרד אל נחל עיון אשר הוזרמו לו מים לאחרונה ושומר על הטבע העשיר שבו ,נעבור דרך מפליו ,נתרענן במי הנחל כשאפשר. 

ניפגש עם איש צד"ל שמספר את סיפורו האישי המרתק ושל חבריו שגורלם כגורלו. ליד האנדרטה לאנשי צד"ל שהוקמה לאחרונה,

נקנח במפגש מרתק ב"תיבת הנגינה של זמי", עם בעל אוסף כלי נגינה אשר מספר ומנגן עליהם להפליא.

כריסמס בגליל - "כמעט כמו בחו"ל"

סיור בכפרים הנוצריים לקראת החג  (15 בדצמבר- 07 בינואר)

בכפרי הגליל מתכוננים בחודש זה לחג המולד, כה מפתיע שכאן ממש קרוב אלינו יש אווירה אחרת של חו"ל בחג המאחד את כל העדות והתושבים של הכפר לתהלוכה ברחובות, תזמורות ובני נוער, מיסה בכנסייה וסוכריות לאורחים. הרבה קישוטים, אורות ודמויות סנטה קלאוס, בתים פתוחים שמארחים בסבר פנים יפות , בהם נראה קישוטי חג ביתיים, בהרבה צבעים ואורות.

בטורען, בעילבון, בגוש חלב, במעיליא, בפסוטה, בתרשיחא, בשפרעם, בכפר יסיף ועוד.

אפשר לשלב ביקורים במועדון נשים, ביקב מקומי שמייצר יין, ערק, מפגש עם אמן ברזל בינלאומי, עם אישה מרתקת שמספרת על מהלך חייה המעניין ובחירתה להקים בית בכפר ולהשקיע את מרצה וכשרונה בבני הנוער ובנשות הכפר, עם אדריכל שימור שבחצר משפחתו חיתה ילדה נוצרייה שהפכה לנזירה והוכרזה 150 שנה אח"כ כקדושה ע"י הוותיקן, כמובן אוכל טעים, ביתי וחגיגי ו…ההנאה בטוחה .

נצרת מתקשטת לקראת חג המולד

בימים שהעיר מתקשטת בסמלי החג נשוטט בסמטאותיה, נתרשם מן האווירה ונרגיש לזמן קצר שיצאנו למסע בחו"ל נתחיל את מסענו בתצפית מרהיבה אל העיר שמתחתינו , נבקר בכנסיית ישו הנער שבסמוך ונמשיך בירידה בשביל המדרגות בין בתיה העתיקים, סמטאותיה הישנות.

נבקר בבית אל ראיס שנפתח לאחרונה ,בית עתיק ויפיפה, עם תקרות מצוירות, אירוח נעים גם טעים והסבר מרתק על בעלי הבית ועל יזמות נשית מקומית.

נמשיך ונבקר בכנסיה היוונית-אורתודוכסית אשר תחתיה נחפרו מערות של הכפר הקדום נצרת , נגיע אל כנסיית המעיין והרחבה בה ניצב עץ חג המולד רם ונישא ומקושט, דוכני סנטה קלאוס סביב , מוזיקה ואווירת חג נעבור בסמטאות השוק, נבקר בטחונת אל ברבור – מרכז תבלינים נפלא ונסעד לבנו במסעדה מקומית מצוינת . וכמובן נסיים בביקור בכנסית הבשורה הגדולה והמרשימה.

כשנצא לרחוב בשעת דמדומים נהנה מקישוטי האורות והצבעים ברחובות העיר.

על "שביל אלי כהן" ברמת הגולן

נצא לסיור ברמת הגולן מחמת גדר ועד קונייטרה כדי לספר על פועלו של ה"איש שלנו בדמשק", אלי כהן שהיה לוחם / מרגל מוכשר מאין כמוהו ,שיצר קשרים רמי מעלה בסוריה והגיע לאזור כדי לסייר, לתצפת, לתעד את הכוחות הסוריים ברמת הגולן בימים של ערב מלחמת ששת הימים.

נבקר בתחנות על "שביל אלי כהן" שלאחרונה צוין וסומן ברמת הגולן , שביל הכולל אתרים בהם ביקר, צילם, תיעד. מחנות סוריים, תצפיות, מוצבים כמו: בחמת גדר, תאופיק, פיק, אל-על, חושנייה וקונייטרה.

נשלב הליכה בטיילת מבוא חמה- כפר חרוב המקסימה, נצפין עד לבית החזית הסורית בשולי העיירה קונייטרה, נערוך תצפית על הסביבה ונסכם את המסע שעשינו בעקבות האיש הכישרוני ,הנחוש והאמיץ הזה שמסר את חייו למען ביטחון המדינה, ואשר אפשר לזקוף לזכותו לא מעט מן המוכנות של צה"ל במלחמת ששת הימים.

ועוד הצעות רבות ומגוונות

אל ימיה הראשונים של ההתיישבות בגליל:

 • כפר תבור, סג'רה , בית גן ויבנאל .
 • ראש פינה, יסוד המעלה ומטולה.
 • תל-חי, כפר גלעדי , איילת השחר או חולתה
 • כנרת המושבה והקבוצה

ועוד… ועוד

סיורים באזור הצפון עם מפגשים מקומיים:

 • מפגש עם הצ'רקסים בריחניה או בכפר קמא, עם כיבוד, מוזיאון, ריקוד וסיור בכפר.
 • איש דת דרוזי מחורפיש מספר על הדת והעדה באופן מרתק.
 • מוזיקאי ממטולה בעל אוסף כלי נגינה מהעולם כולו והוא מספר ומנגן להפליא.
 • בת לעדה הכורדית בשתולה, שמספרת את סיפורה הפרטי ואת סיפור העדה, באופן מרתק, בליווי כיבוד או ארוחה משובחת.
 • בת לעדה הבוכרית בכפר ורדים, שמספרת על עצמה ועל מורשתה, בליווי מוזיקה, תלבושות וריקוד.
 • בת לעדה התימנית בעמקה, שמספרת, רוקדת ומדגימה את העבר וההווה בחיי היום יום .
 • שוקולטייר מדופלם שמשתף בסודות הקטנים של "המקצוע המתוק" שלו.

ועוד… ועוד…

סיורים אל אתרי ארכיאולוגיה כמו:

 • במבצר נמרוד , בשמורת הבניאס, בחר' עומרית או בסוסיתא .
 • בעיר העתיקה של צפת או של טבריה .
 • בבתי כנסת מתק' המשנה והתלמוד בגליל: גוש חלב, ברעם, ציפורי, חמת טבריה
 • בבתי הכנסת הקדומים בגולן: קצרין העתיקה, עין קשתות (אום אל קנאטיר), דיר עזיז או מזרעת כנף.

ועוד… ועוד…

אל ימיה הראשונים של ההתיישבות בגליל:

 • כפר תבור, סג'רה , בית גן ויבנאל .
 • ראש פינה, יסוד המעלה ומטולה.
 • תל-חי, כפר גלעדי , איילת השחר או חולתה
 • כנרת המושבה והקבוצה

ועוד… ועוד

סיורים באזור הצפון עם מפגשים מקומיים:

 • מפגש עם הצ'רקסים בריחניה או בכפר קמא, עם כיבוד, מוזיאון, ריקוד וסיור בכפר.
 • איש דת דרוזי מחורפיש מספר על הדת והעדה באופן מרתק.
 • מוזיקאי ממטולה בעל אוסף כלי נגינה מהעולם כולו והוא מספר ומנגן להפליא.
 • בת לעדה הכורדית בשתולה, שמספרת את סיפורה הפרטי ואת סיפור העדה, באופן מרתק, בליווי כיבוד או ארוחה משובחת.
 • בת לעדה הבוכרית בכפר ורדים, שמספרת על עצמה ועל מורשתה, בליווי מוזיקה, תלבושות וריקוד.
 • בת לעדה התימנית בעמקה, שמספרת, רוקדת ומדגימה את העבר וההווה בחיי היום יום .
 • שוקולטייר מדופלם שמשתף בסודות הקטנים של "המקצוע המתוק" שלו.

ועוד… ועוד…

סיורים אל אתרי ארכיאולוגיה כמו:

 • במבצר נמרוד , בשמורת הבניאס, בחר' עומרית או בסוסיתא .
 • בעיר העתיקה של צפת או של טבריה .
 • בבתי כנסת מתק' המשנה והתלמוד בגליל: גוש חלב, ברעם, ציפורי, חמת טבריה
 • בבתי הכנסת הקדומים בגולן: קצרין העתיקה, עין קשתות (אום אל קנאטיר), דיר עזיז או מזרעת כנף.

ועוד… ועוד…