טיולי נושא ותוכן

טיולי נושא ותוכן

אל "העמק"- מחוזות ילדותו וסיפוריו של מאיר שלו
(גם שלי)

הטיול ייסוב בעמק יזרעאל בין נהלל ואלוני אבא.

אלו הן התחנות בהן נכיר ונספר מחוויותיו הספרותיות של מאיר שלו ובכלל:

באלוני אבא נשוטט בין בתיו ושרידיו של הכפר וולדהיים שנותרו עדיין למדכרת מימי הטמפלרים. זה הכפר עליו מספר מאיר שלו בספריו ואנחנו נלך בעקבותיו ונחפש את סימני הדרך שעוד נותרו כאן למזכרת.

בנהלל- המושב הראשון שהוקם בארץ. נקריא קטעים מספריו של מאיר שלו ונתרגש יחד למשמע הזיכרונות והחוויות שלו מהמושב בו אמו נולדה והנחילה לו את האהבה לכפר, לשדה ולחופש.

נעלה לשימרון לבית הקברות ונקריא על הסבתא ושואב האבק וכמובן נספר על משה דיין בכור ילדי המושב, על אילן רמון ובנו, על הרב זכריה היקר ואשתו, על חנה מייזל אשת החזון והמעשה שעל ברכי תורתה גדלו המושבניקיות הראשונות ועוד ועוד.

ו/או ביקור במשטרת נהלל עם הסבר מרתק על הנוטרים, מצגות ותצוגה נאה.

נקנח במפגש מוזיקלי מרגש בבית של זוג מוזיקאים

בתמרת עם שירי העמק ונוף נהדר מהמרפסת.

או עם זמרת תוססת עם גיטרה ושירי העמק, או עם בדואית בזרזיר – שמספרת באופן רהוט ומרגש על הבדואית בכלל ועל עצמה בפרט .עם כיבוד קל.

טיולי נושא ותוכן
טיולי נושא ותוכן
טיולי נושא ותוכן
טיולי נושא ותוכן

בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל

נצא בעקבות סיפורם המיוחד והלא מוכר של הגרים הרוסיים שכבר ברוסיה של המאה ה-19 בחרו בגורל לא קל של "שומרי שבת"- סובוטניקים , התגיירו ובאו לארץ ישראל כדי להגשים חלום . רבים מהם הצטרפו למושבות הגליל והיו לחלק בלתי נפרד מהנוף הגלילי , הביאו עמם ידע חקלאי, כלי עבודה, יוזמה, חריצות וסבלנות רבה. היוו דוגמה להסתפקות במועט, לאחיזה בקרקע למרות הקשיים ובלי תלונות ודרישות .

נדבר על האנשים שליוו אותם ואהדו אותם וגם על אלו שהתייחסו בחשדנות , נקריא קטעי ספרות בהם דמותם הססגונית מופיעה , נלך בעקבותיהם מחוות סג'רה בה הם נתקבלו כפועלים , נמשיך אל המושבות בהן קיבלו איכרות והקימו ביתם , בסג'רה (אילניה) נשוטט בין בתי הראשונים , נלך אל המעיין ונפגוש צאצאית שתספר על משפחתה וגם על מסע שורשים שעשו לאחרונה , נסייר גם בבית גן-יבנאל, יסוד המעלה.

בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל
בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל
בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל
תרצה ניב | מורת דרך
בעקבות הסובוטניקים והצ'רקסים בגליל

על "שביל אלי כהן" ברמת הגולן

נצא לסיור ברמת הגולן מחמת גדר ועד קונייטרה כדי לספר על פועלו של ה"איש שלנו בדמשק" , אלי כהן שהיה לוחם/ מרגל מוכשר מאין כמוהו ,שיצר קשרים רמי מעלה בסוריה והגיע לאזור כדי לסייר , לתצפת ,לתעד את הכוחות הסוריים ברמת הגולן בימים של ערב מלחמת ששת הימים.

נבקר בתחנות על "שביל אלי כהן" שלאחרונה צוין וסומן ברמת הגולן , שביל הכולל אתרים בהם ביקר, צילם, תיעד. מחנות סוריים, תצפיות, מוצבים כמו : בחמת גדר , תאופיק , פיק , אל-על, חושנייה וקונייטרה .

נשלב הליכה בטיילת מבוא חמה- כפר חרוב המקסימה, נצפין עד לבית החזית הסורית בשולי העיירה קונייטרה , נערוך תצפית על הסביבה ונסכם את המסע שעשינו בעקבות האיש הכישרוני ,הנחוש והאמיץ הזה שמסר את חייו למען ביטחון המדינה, ואשר אפשר לזקוף לזכותו לא מעט מן המוכנות של צה"ל במלחמת ששת הימים.

תרצה ניב | מורת דרך
על "שביל אלי כהן" ברמת הגולן

מגוון אנושי בגליל המערבי

מגוון אנושי
בגליל המערבי

סיור בשבי ציון , ישוב של חומה ומגדל שהראשונים הגיעו אליו כקהילה אחת יחד מגרמניה התיישבו על חוף הים וטיפחו ישוב לתפארת , גם ביכנ"ס מיוחד, כנסיה ביזנטית ואנדרטת אסון השייטת .

סיור בכפר תרשיחא , כפר של נוצרים ומוסלמים , עם סיפור מקומי על סופים, כנסייה , מסגד וסמטאות קסומות של בעלי מלאכה שאמנותם הולכת ונעלמת , גם גידול הטבק עוד אפשר לראות בכפר. ביקור בכפר הבדואי ערב אל ערמשה, על גבול הצפון שקשר מיוחד לו עם המדינה מימי הקמתה.

תצפית מרהיבה אל הגליל הלבנוני וסיפור המקום מפי איש מרתק מהכפר.

לגיוון : מפגש עם אמנית מקסימה , ביקור בבית שכולו מצויר בשלומי , כפר המחול בגעתון ועוד ועוד.

תרצה ניב | מורת דרך
מגוון אנושי בגליל המערבי

נצרת מתקשטת לקראת חג המולד

נצרת מתקשטת
לקראת חג המולד

בימים שהעיר מתקשטת בסמלי החג נשוטט בסמטאותיה, נתרשם מן האווירה ונרגיש לזמן קצר שיצאנו למסע בחו"ל נתחיל את מסענו בתצפית מרהיבה אל העיר שמתחתינו , נבקר בכנסיית ישו הנער שבסמוך ונמשיך בירידה בשביל המדרגות בין בתיה העתיקים, סמטאותיה הישנות.

נבקר בבית אל ראיס שנפתח לאחרונה ,בית עתיק ויפיפה, עם תקרות מצוירות, אירוח נעים גם טעים והסבר מרתק על בעלי הבית ועל יזמות נשית מקומית. (בתשלום)

נמשיך ונבקר בכנסיה היוונית-אורתודוכסית אשר תחתיה נחפרו מערות של הכפר הקדום נצרת , נגיע אל כנסיית המעיין והרחבה בה ניצב עץ חג המולד רם ונישא ומקושט, דוכני סנטה קלאוס סביב , מוזיקה ואווירת חג נעבור בסמטאות השוק, נבקר בטחונת אל ברבור – מרכז תבלינים נפלא ונסעד לבנו במסעדה מקומית מצוינת . וכמובן נסיים בביקור בכנסית הבשורה הגדולה והמרשימה.

כשנצא לרחוב בשעת דמדומים נהנה מקישוטי האורות והצבעים ברחובות העיר.

כריסמס בגליל

סיור בכפרים הנוצריים לקראת החג (20-25 בדצמבר).

בכפרי הגליל מתכוננים בחודש זה לחג המולד, כה מפתיע שכאן כה קרוב אלינו יש אווירה אחרת של חג נוצרי המאחד את כל העדות לתהלוכה ברחובות, תזמורות ובני נוער, מיסה בכנסייה וסוכריות לאורחים.

הרבה קישוטים, אורות ודמויות סנטה קלאוס , בתים פתוחים שמארחים בסבר פנים יפות , בהם נראה קישוטי חג ביתיים, בהרבה צבעים ואורות.

בטורען, בעילבון, בגוש חלב, במעיליא, בפסוטה ועוד . בכל כפר התהלוכה ביום אחר.

אפשר לשלב ביקורים במועדון נשים, אצל רוקע הנחושת, ביקב מקומי שמייצר יין, ערק, גרפה ומיץ רימונים וגם מספר על המרונים של הגליל אשר שפתם ארמית ועוד ועוד.

אל מטולה - מושבה צפונית ותיקה וסביבותיה

נתחיל את סיורנו זה בתצפית נהדרת ממצפה דדו אל עבר הרי לבנון, מרג' עיון ואפילו את הבופור נוכל לראות מנקודה סמוכה, גם נוסיף ונשלח מבט אל עבר עמק החולה והרי הגולן והחרמון.

נשוטט ברחוב הראשונים ונספר על אנשים ובתים, על אירועים שמחים ועצובים, על החיים בקצה האצבע כבר כ-120 שנה. בתי הפקידות, בית האיכר, בית הכנסת, בית העם, בריכת המים, בית הבאוהאוס של לישנסקי שמשמש כמסעדה, מלונות פנסיונים ובתי אירוח ותיקים וחדשים אשר כל אחד סיפור מאחוריו כמו בית שלום של משפ' פיין, מלון ארזים של משפ' בלסקי, מלון המבריא של משפ' גולדברג ועוד.

נמשיך ונרד אל נחל עיון אשר הוזרמו לו מים לאחרונה ושומר על הטבע העשיר שבו ,נעבור דרך מפליו ,נתרענן במי הנחל כשאפשר. ניפגש עם איש צד"ל שמספר את סיפורו האישי המרתק ושל חבריו שגורלם כגורלו.

נקנח במפגש עם תיבת הנגינה של זמי, בעל אוסף כלי נגינה אשר מספר ומנגן עליהם נפלא.

ב"חודש העצמאות" באצבע הגליל

נטייל אל אתרי תש"ח אשר שמותיהם מוכרים אך הסיפורים שמאחורי השמות מרתקים ומרגשים.

1. "משמר הירדן הישנה" שישבה על הקרקע כמושבה וותיקה ונאה יותר מ-60 שנה ובארועי תש"ח נכבשה ע"י הסורים, תושביה נלקחו לשבי הסורי ושוחררו אחרי יותר משנה. למה אנחנו לא מכירים את הסיפור על בוריו? איך זה קרה שלא הגיעו כוחות לעזור ולחזק את המתיישבים המעטים שנותרו מול הכוח הסורי? למה לא חזרו המתישבים לביתם ואדמתם? למה עדיין יש כעס בליבות צאצאי המתיישבים שנאלצו לנטוש ולא חזרו? על כל השאלות הללו ננסה לענות…

2. נבי יושע וסיפורם של הקרבות בהם נהרגו סה"כ 28 לוחמים ביניהם דודו צ'רקסקי אשר השיר עליו הפך להיות סמל למה שהתרחש שם על ההר ולגבורה ולרעות בין הלוחמים. מומלץ ביקור ב"מוזיאון הרעות" החדש.

3. מלכייה והאנדרטה המחודשת שהוקמה לאחרונה ועשתה תיקון היסטורי לכל מה שידענו עד כה על קרבות מלכייה ועל הנופלים (למה? מה לא ידענו? מי יזם?), למה היה כה חשוב המקום גם לנו וגם ללבנונים שהושקעו בו מאמצי לחימה ודמים רבים. 

 

ואיך נראה היום קיבוץ שהוקם עם תום מלחמת העצמאות, יושב על הגבול ונראה שלוו ופסטורלי מתמיד.

תרצה ניב | מורת דרך
"חודש העצמאות" באצבע הגליל
תרצה ניב | מורת דרך
"חודש העצמאות" באצבע הגליל

ואיך נראה היום קיבוץ שהוקם עם תום מלחמת העצמאות, יושב על הגבול ונראה שלוו ופסטורלי מתמיד.

תרצה ניב | מורת דרך
"חודש העצמאות" באצבע הגליל
תרצה ניב | מורת דרך
"חודש העצמאות" באצבע הגליל

אל ימיה הראשונים של ההתיישבות בגליל:

כפר תבור, ראש פינה או מטולה, תל-חי, כפר גלעדי או קבוצת כנרת ועוד…

טיולים בישראל בליווי סיפורים, טעימות ומפגשים עם מקומיים:

מפגש עם הצ'רקסים בריחניה, איש דת דרוזי מחורפיש מספר על הדת והעדה באופן מרתק, מוזיקאי ממטולה בעל אוסף כלי נגינה מהעולם כולו אישה צפתית שמלמדת את הסוד השמור של הכנת ספינצ' צפתי, שוקולטייר מדופלם שמשתף בסודות הקטנים של "המקצוע המתוק" שלו.

סיורים אל אתרי ארכיאולוגיה כמו:

מבצר נמרוד או הסוסיתא, העיר העתיקה של צפת או של טבריה ועוד…