טיולי חורף

חורף בגליל : "חגיגת הצפרות" בעמק החולה וחגיגות הכריסמס בכפרים

"כריסמס בגליל"

סיור בנצרת וכפרים הנוצריים באווירת חג המולד, במהלך חודש דצמבר

בנצרת  –  בימים אלו העיר מתקשטת בסמלי החג, אנו נשוטט בסמטאותיה, נתרשם מן האווירה ונרגיש לזמן קצר שיצאנו למסע בחו"ל . נבקר בכנסיית "ישו הנער" הסיליזיאנית, בכנסיה היוונית-אורתודוכסית אשר תחתיה מערות הכפר הקדום נצרת, כנסיית המעיין שבסמוך לה ניצב עץ חג המולד רם ונישא ומקושט, וכמובן בכנסיית הבשורה הגדולה והמרשימה.

דוכני סנטה קלאוס סביב , מוזיקה ואווירת חג בכריסמס מרקט המקומי , טחונת אל ברבור – מרכז תבלינים נפלא, ובשעת דמדומים נהנה מקישוטי האורות והצבעים ברחובות העיר. 

בכפרי הגליל מתכוננים בחודש זה לחג המולד, כה מפתיע שכאן כה קרוב אלינו יש אווירה אחרת של חג נוצרי המאחד את כל העדות לתהלוכה ברחובות, תזמורות ובני נוער, מיסה בכנסייה וסוכריות לאורחים.

הרבה קישוטים, אורות ודמויות סנטה קלאוס , בתים פתוחים שמארחים בסבר פנים יפות , בהם נראה קישוטי חג ביתיים , בהרבה צבעים ואורות.

בטורען, בעילבון, בגוש חלב, באעיבלין, במעיליא, בפסוטה ועוד . בכל כפר התהלוכה ביום אחר.

אפשר לשלב ביקורים : במועדון נשים בתהליך של העצמה נשית בכפרי הגליל.

אצל רוקע הנחושת בעילבון, אמן בנשמתו , מוזיקאי, מספר סיפורים ומכבד בקפה.

ביקב מקומי בגוש חלב שמייצר יין, ערק, גרפה וגם מספר על המרונים של הגליל אשר שפתם ארמית, ב"בית רימה" לשמוע על עשייה שמקדמת בני נוער ונשים צעירות בכפר או אצל אמן הברזל שידגים ויספר על אמנותו בפיסול ועוד ועוד.

אל המים הזורמים בנחלים ובמפלים

נפתח בתצפית מרהיבה מהר צפייה, במושבה מטולה וסיפורה של המושבה הצפונית הוותיקה.

ניפגש עם איש צד"ל שיספר על חוויותיו מהימים שלפני פנוי צה"ל מלבנון והימים שאחרי.

נמשיך בשמורת נחל עיון בשביל היורד ממטולה , עובר בין מפליו של הנחל הזורם (לאחרונה זורם הנחל כל השנה בזכות סידור עם רשויות המים) עד למפל התנור , בדרך נפגוש פריחות נהדרות של כלניות, רקפות ולוע הארי וגם נדירות כמו משויה פעמונית ועוד.

נטייל בטיילת הירדן "שביל עמי" לאורך ערוץ הירדן שזורם ושוצף בעונה זו של השנה, גם מפל נחמד נפגוש בדרך ועופות מים שמצאו כאן משכנן.

אל הירדן ההררי – מים, צלבנים ותורמוסים

בסמוך לגשר בנות יעקב נרד לטייל במסלול רגלי נוח על גדת הירדן, הסובב את "מיצד עטרת" – שרידי מבצר צלבני על שפת הירדן אשר נעלה לשוטט בין שרידיו.

נמשיך צפונה וניסע בכביש גדות- גונן עד לפריחת מרבדי התורמוסים על מדרונות הגולן, שממזרח לכביש, נעלה לעין מיימון ועין חשק כשהירוק והסגול מלווים אותנו סביב.

אל צפון הגולן –החורף הכי אמיתי שיש לנו

אל צפון הגולן –החורף הכי אמיתי שיש לנו

מפלים, נחלים, פריחות ושלג גם. בדרך צפונה נעצור לתצפית על נק. מפגש הנחלים: חצבני עם הדן והעיון.

נמשיך לכניסה לקיבוץ שניר – לתצפית על מפל פרע שזורם אל הבניאס.

הלאה צפונה אל מפל סער, שוצף ומרשים בנוף גולני אופייני.

נמשיך צפונה ליער אודם הקסום ונשוטט בו להנאתנו באווירה חורפית בין אלונים, פטריות חורף ופריחות של רקפת יוונית ועוד. אפשר במסלול מסומן כ-1.5 ש"ע .

בהר בנטל נערוך תצפית נהדרת אל מרחבי הגולן והחרמון, קונייטרה והגבול הסורי.

גם נבקר במוצב צה"ל לא מאויש שמאפשר לחוות מעט מן ההווי הצבאי, ונשתה קפה לקינוח ב"קופי ענן."