בעקבות פריחת החלמוניות בסתיו

הר מירון, ואדי ראש פינה, גוש חלב

במסלול הטבעתי של הר המירון תמיד נעים ונחמד לטייל, תצפיות נוף מרהיבות וחורש צפוף ועשיר, בעונת הסתיו מצטרפות לחגיגה החלמוניות, הסתווניות, גם הכרכומים והמראות נפלאים.  בואדי ראש פינה נפגוש את החלמוניות במסלול היורד מהר כנען ,על הדרך הישנה שהובילה מצפת למושבה. בדרך נעבור ליד מעיינות מפכים ומים זורמים, צמחיית נחלים , גם כרמי זיתים ושקדים.

בנחל גוש חלב נהלך לאורך ערוץ הנחל ונפגוש חלמוניות על המדרון שממול וגם בית כנסת קדום ששרידיו כאן מהימים בהם ישבו כאן יהודים, לפני כ-1500 שנה. נשלב סיור בכפר הגלילי והנאה ונבקר ביקב מקומי שבעליו יספר על היין/ הבירה/ הגראפ והערק שהוא מייצר וגם על השפה הארמית שהחלו לשמר בכפר. אם נרצה גם ננגב חומוס עם פיתה במסעדה מקומית טובה. 

אל מטולה - מושבה צפונית ותיקה וסביבותיה

נתחיל את סיורנו זה בתצפית נהדרת ממצפה דדו אל עבר הרי לבנון, מרג' עיון ואפילו את הבופור נוכל לראות מנקודה סמוכה, גם נוסיף ונשלח מבט אל עבר עמק החולה והרי הגולן והחרמון.

נשוטט ברחוב הראשונים ונספר על אנשים ובתים, על אירועים שמחים ועצובים, על החיים בקצה האצבע כבר כ-120 שנה. בתי הפקידות, בית האיכר, בית הכנסת, בית העם, בריכת המים, בית הבאוהאוס של לישנסקי שמשמש כמסעדה, מלונות פנסיונים ובתי אירוח ותיקים וחדשים אשר כל אחד סיפור מאחוריו כמו בית שלום של משפ' פיין, מלון ארזים של משפ' בלסקי, מלון המבריא של משפ' גולדברג ועוד.

נמשיך ונרד אל נחל עיון אשר הוזרמו לו מים לאחרונה ושומר על הטבע העשיר שבו ,נעבור דרך מפליו ,נתרענן במי הנחל כשאפשר. ניפגש עם איש צד"ל שמספר את סיפורו האישי המרתק ושל חבריו שגורלם כגורלו.

נקנח במפגש עם תיבת הנגינה של זמי, בעל אוסף כלי נגינה אשר מספר ומנגן עליהם נפלא.

נופים, צדיקים ומקובלים בגליל העליון

אל צפת עיר המקובלים והאמנים ואל יערות בירייה הקסומים.

צפת - נסייר בסמטאותיה העתיקות של עיר הקודש, עיר המקובלים, נספר על בתים ואנשים ,נבקר בבתי הכנסת העתיקים של העיר ונספוג מן האווירה הקסומה שלה.

ניפגש עם צייר עפ"י הקבלה, עם גבינה צפתית , ספינצ' צפתי מתוק או יין מקודש למהדרין. גם עם נגינתו של כליזמר בסמטאות, נבקר בגלריות הנאות ונגלה שמשהו טוב קורה בעיר העתיקה .

נלך ברגל לתצפית הר יבנית ,תצפית נהדרת על עמק החולה והגולן, גם קברי צדיקים שם.

נמשיך דרך חורשת ארזים מטופחת ,אל המעיינות שבדרך – עין גוזי ועין נבוריא, ונסיים בשרידיו החבויים של בית כנסת קדום מלפני כ-1500 שנה של הכפר היהודי נבוריא – כ-2 ש"ע הליכה.

לקינוח נבקר ביקב רימון – לשמוע ולטעום יין רימונים אשר משפחה מקומית מייצרת בהצלחה.