טיולים בצפון הארץ

טיולים מאורגנים לצפון עם תרצה ניב , לשנת 2016-15

1) "בעקבות הסובוטניקים בגליל "

נצא בעקבות סיפורם המיוחד והלא מוכר של הגרים הרוסיים שכבר ברוסיה של המאה ה-19 בחרו בגורל לא קל של "שומרי שבת"- סובוטניקים , התגיירו ובאו לארץ ישראל כדי להגשים חלום .

רבים מהם הצטרפו למושבות הגליל והיו לחלק בלתי נפרד מהנוף הגלילי , הביאו עמם ידע חקלאי, כלי עבודה, יוזמה, חריצות וסבלנות רבה. היוו דוגמה להסתפקות במועט, לאחיזה בקרקע למרות הקשיים ובלי תלונות ודרישות .

נדבר על האנשים שליוו אותם ואהדו אותם וגם על אלו שהתייחסו בחשדנות , נקריא קטעי ספרות בהם דמותם הססגונית מופיעה , נלך בעקבותיהם מחוות סג'רה בה הם נתקבלו כפועלים , נמשיך אל המושבות בהן התקבלו לאיכרות והקימו ביתם , בסג'רה (אילניה) נשוטט בין בתי הראשונים , נלך אל המעיין ונפגוש צאצאית שתספר על משפחתה וגם על מסע שורשים שעשו לאחרונה , נסייר גם בבית גן-יבנאל , יסוד המעלה .

2) על "שביל אלי כהן" ברמת הגולן

נצא לסיור ברמת הגולן מחמת גדר ועד קונייטרה כדי לספר על פועלו של ה"איש שלנו בדמשק" , אלי כהן שהיה לוחם/ מרגל מוכשר מאין כמוהו ,שיצר קשרים רמי מעלה בסוריה והגיע לאזור כדי לסייר , לתצפת ,לתעד את הכוחות הסוריים ברמת הגולן בימים של ערב מלחמת ששת הימים.

נבקר בתחנות על "שביל אלי כהן" שלאחרונה צוין וסומן ברמת הגולן , שביל הכולל אתרים בהם ביקר, צילם, תיעד. מחנות סוריים, תצפיות, מוצבים כמו : בחמת גדר , תאופיק , פיק , אל-על, חושנייה וקונייטרה .

נשלב הליכה בטיילת מבוא חמה- כפר חרוב המקסימה, נצפין עד לבית החזית הסורית בשולי העיירה קונייטרה , נערוך תצפית על הסביבה ונסכם את המסע שעשינו בעקבות האיש הכישרוני ,הנחוש והאמיץ הזה שמסר את חייו למען ביטחון המדינה, ואשר אפשר לזקוף לזכותו לא מעט מן המוכנות של צה"ל במלחמת ששת הימים.

3) מגוון אנושי בגליל המערבי

סיור בשבי ציון , ישוב של חומה ומגדל שהראשונים הגיעו אליו כקהילה אחת יחד מגרמניה התיישבו על חוף הים וטיפחו ישוב לתפארת , גם ביכנ"ס מיוחד, כנסיה ביזנטית ואנדרטת אסון השייטת .

סיור בכפר תרשיחא , כפר של נוצרים ומוסלמים , עם סיפור מקומי על סופים, כנסייה , מסגד וסמטאות קסומות של בעלי מלאכה שאמנותם הולכת ונעלמת , גם גידול הטבק עוד אפשר לראות בכפר .טיולים בצפון הארץ

ביקור בכפר הבדואי ערב אל ערמשה , על גבול הצפון שקשר מיוחד לו עם המדינה מימי הקמתה .

תצפית מרהיבה אל הגליל הלבנוני וסיפור המקום מפי איש מרתק מהכפר .

לגיוון : מפגש עם אמנית מקסימה , ביקור בבית שכולו מצויר בשלומי , כפר המחול בגעתון ועוד ועוד .

4) נצרת מתקשטת לקראת חג המולד

בימים שהעיר מתקשטת בסמלי החג נשוטט בסמטאותיה, נתרשם מן האווירה ונרגיש לזמן קצר שיצאנו למסע בחו"ל נתחיל את מסענו בתצפית מרהיבה אל העיר שמתחתינו , נבקר בכנסיית ישו הנער שבסמוך

ונמשיך בירידה בשביל המדרגות בין בתיה העתיקים , סמטאותיה הישנות .

נבקר בבית אל ראיס שנפתח לאחרונה ,בית עתיק ויפיפה, עם תקרות מצוירות, אירוח נעים גם טעים והסבר מרתק על בעלי הבית ועל יזמות נשית מקומית . (בתשלום)

נמשיך ונבקר בכנסיה היוונית-אורתודוכסית אשר תחתיה נחפרו מערות של הכפר הקדום נצרת , נגיע אל כנסיית המעיין והרחבה בה ניצב עץ חג המולד רם ונישא ומקושט , דוכני סנטה קלאוס סביב , מוזיקה ואווירת חג נעבור בסמטאות השוק , נבקר בטחונת אל ברבור – מרכז תבלינים נפלא ונסעד לבנו במסעדה מקומית מצוינת . וכמובן נסיים בביקור בכנסית הבשורה הגדולה והמרשימה .

כשנצא לרחוב בשעת דמדומים נהנה מקישוטי האורות והצבעים ברחובות העיר.

5) כריסמס בגליל

סיור בכפרים הנוצריים לקראת החג (20-25 בדצמבר).

בכפרי הגליל מתכוננים בחודש זה לחג המולד, כה מפתיע שכאן כה קרוב אלינו יש אווירה אחרת של חג נוצרי המאחד את כל העדות לתהלוכה ברחובות, תזמורות ובני נוער, מיסה בכנסייה וסוכריות לאורחים .

הרבה קישוטים, אורות ודמויות סנטה קלאוס , בתים פתוחים שמארחים בסבר פנים יפות , בהם נראה קישוטי חג ביתיים , בהרבה צבעים ואורות .טיולים מאורגנים לצפון

בטורען , בעילבון , בגושחלב , במעיליא , בפסוטה ועוד . בכל כפר התהלוכה ביום אחר .

אפשר לשלב ביקורים במועדון נשים , אצל רוקע הנחושת , ביקב מקומי שמייצר יין, ערק, גרפה ומיץ רימונים וגם מספר על המרונים של הגליל אשר שפתם ארמית ועוד ועוד.


 

בברכה ולהתראות בטיולים בגליל, מורת דרך תרצה ניב